0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Thomas Michelsen
Foto: Thomas Michelsen

Ved en økologisk gårdbutik kan man i en telefonboks høre lyde af de dyr, Knud Viktor optog og derefter 'malede' med.

5 hjerter: Da jeg stod i telefonboksen og ringede op, fik jeg en fugl i røret

Han ejede en kompromisløs økologisk bevidsthed og naturaktivisme, der var forud for sin tid. Nu er Knud Viktors lydværker kommet hjem og kan opleves på en forrygende festival på Samsø.

FOR ABONNENTER

Jeg er kørt ind til siden og har standset bilen ved en økologisk gårdbutik. Her står en rød telefonboks, der normalt ikke hører til her i vejkanten på Samsø.

Jeg tager røret, taster et nummer og får en hærfugl i øret.

Næste opkald sætter mig i forbindelse med en mejserede fuld af unger, og da jeg prøver tredje gang, kommer jeg igennem til en kanin, der ligger og drømmer i sin hule. Det står der i hvert fald på skiltet med oversigten over de dyr, jeg kan få at høre i den røde boks.

Jeg er til festival for lydkunst på Samsø, og er man det denne sommer, er man også i Frankrig. I Knud Viktor-land, hvor al opmærksomhed er rettet mod naturen. Mod dyrene, planterne, stenene og de lyde, naturen giver fra sig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce