Hvad mener du om botox og forskønnelser?
»Det har jeg det fint med. Det er selvfølgelig problematisk, at vi vænner os til, at det er standarden, men nu er det sådan, det er«.
»Jeg er mere kritisk over for TikTok, end jeg er over for botox og fillers, for det er jo TikTok, der gør, at vi har lyst til at få det. Jeg går ind på appen en gang imellem, og det er virkelig sjovt at være derinde, men også virkelig farligt. Man ser en masse videoer af folk og tror, man skal være ligesom dem. TikToks algoritme er bare så vild. Den lærer en at kende enormt hurtigt, og så begynder den målrettede markedsføring. De her skønhedskoncerner kan målrette deres produkter helt præcist og sige: Det her skal ud til alle unge mellem 13 og 17 år«.
»Hvis man kigger på dem, der er 16 år, og sammenligner med, da jeg og mine venner var i samme alder for seks-syv år siden, så er vi chokerede, når vi ser de unge i dag, fordi de bare ser så godt ud. De ved lige, hvordan de skal sætte håret og har totalt styr på, hvilke makeup-produkter de skal bruge. Selv tolvårige går i tøj, der gør, at de ser sexede ud. Da vi var i den alder, handlede det om at ligne en, der aldrig havde set sig selv i spejlet, men man skulle stadig se sådan ret godt ud på den der effortless og normcore-agtige måde. Ikke for at sige, at det var bedre, det var bare meget anderledes«.
