0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Sarony
Foto: Sarony

Forfatteren Oscar Wilde røg i fængsel og blev boykottet på grund af sin seksualitet. Hans unge elsker endte selv som homofob.

Bag ved enhver ’præmiehomo’ står en superskurk, som blev forvist til skammekrogen

Homoseksualitetens historie har også sine antihelte og regelrette skurke. I en herlig ny bog indtager de for en gangs skyld scenen.

FOR ABONNENTER

Alle kender Oscar Wilde, victoriatidens flamboyante dandy, rap i replikken, skamløst udsvævende og til slut kylet i tugthuset af dronningens stramtandede og homofobiske retsapparat. Men hvem husker hans unge elsker lord Douglas, der endte som homohadende antisemit og døde ensom og fattig i 1945?

Der findes homoseksuelle, vi hædrer for vovemod og vid. Og andre, som ties ihjel. Vi elsker at tiljuble fordums stolte homopionerer, fordi de bekræfter os i, at retfærdigheden sker fyldest, og at alting trods alt var værre i gamle dage. Men vi fortrænger, mens vi husker. Bag ved enhver ’præmiehomo’ står der en superskurk, som blev forvist til historiens skammekrog eller sænket i kollektiv glemsel.

Vi kipper med regnbueflaget for de modige, heroiske og uretfærdigt forfulgte bøsser og lesbiske, men hvad med de usympatiske, bedrageriske, magtsyge, reaktionære eller – hold nu fast – homofobiske? Hvad med alle dem, som tromlede skruppelløst gennem tilværelsen, og hvis frastødende personligheder forstyrrer narrativen om ’den gode afviger’? Hvad med de forkerte homoer, som ingen kunne drømme om at identificere sig med?

Jeg er vild med ideen bag ’Bad Gays. A Homosexual History’, hvor en velskrivende forfatterduo fra henholdsvis Barcelona og Berlin har sat sig for at optrævle de forkerte homoers historie.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Læs mere

Annonce