0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:

På vandretur gennem et vidtstrakt guldaldermaleri med hav overalt

En kold overraskelse venter Politikens udsendte mod slutningen af en smuk vandretur på Knudshoved Odde på Sydsjælland. En fortælling, der handler om respekt for både sjældne dyr og planter, for klimaforandringerne og vandstanden på det smalle drag mellem den østlige og vestlige del af odden.

FOR ABONNENTER

»Du lyder næsten, som om vi skulle på overlevelsestur«, kommer det fra min datter, Astrid, da jeg aftenen før vores besøg på Knudshoved Odde ringer for at aftale omfanget af madpakker, termokander og varme sokker.

Okay, jeg ved godt, at det ikke er ’Alene i vildmarken’, men alligevel: Det er først i marts, der er blot tre graders varme, en kold vind, og vi skal gå på øde strækninger ved havet i godt seks timer. Altså sætter jeg gummistøvler, ekstra sokker og termokande i bilen, inden vi starter næste morgen.

Ved p-pladsen ude på odden bliver vi mødt af flere hundred bramgæs, der stiger til vejrs, og tre mænd med benene på jorden i fælles interesse for livet på Knudshoved Odde. Det er biolog og formand for Danmarks Naturfredningsforening i Vordingborg Martin Vestergaard, det er jordejer Nicolai Oxholm Tillisch, og det er projektleder i Vordingborg Kommune Carsten Horup.

Projektet hedder ’Life Clima Bombina’ og går ud på at bevare naturen med de særlige padder, fugle og plantearter, der findes på den vestlige yderste del af Odden. Først og fremmest klokkefrøen med det latinske navn Bombina, der lægger navn til projektet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce