0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Athit Perawongmetha/Ritzau Scanpix
Foto: Athit Perawongmetha/Ritzau Scanpix

Det ser helt forfærdeligt ud. Fremover skal jeg vist ligge med ansigtet ned i sneen, når jeg kommer i mål, siger Ukaleq Slettemark om det billede, der blev taget af hende, da hun havde gennemført sit første OL-løb.

7 døgn med dansk OL-deltager: »Der bliver taget et billede af mig, da jeg kommer over målstregen, som bliver brugt overalt. Det ser helt forfærdeligt ud«

Den grønlandske skiskytte Ukaleq Slettemark er i Beijing til sit første OL. I coronaboblen vrimler det med superstjerner, der gør hende starstruck, fotografer, der fylder ude på løjperne, og mennesker, man kan snakke med uden at skulle tænke så meget på corona.

FOR ABONNENTER

Jeg starter dagen med let morgenmad, inden jeg skal ud at træne langrend i klassisk stil. Min mor og jeg går rundt og rundt på løjpen i en time eller sådan noget. Det bliver til 10-12 kilometer.

Bagefter spiser vi frokost i den store madsal i OL-byen. Der er vildt meget mad og mange kendte atleter over det hele.

Vi ser for eksempel Therese Johaug. Min smører udfordrer mig til at gå hen til hende, og det er lidt pinligt, fordi jeg er så nervøs. Men jeg går over og siger tillykke med hendes guldmedalje, hvilket hun lader til at blive glad for. Nordmændene bliver tit overraskede og synes, det er sjovt, når de finder ud af, at jeg taler norsk. Hun gør mig lidt starstruck. Man burde ikke blive så starstruck, for de er jo bare almindelige mennesker. Men jeg kan ikke helt lade være, når jeg møder dem, der har taget olympisk guld. Det er jo dem, jeg ser op til!

Efter maden får jeg taget billeder ved de olympiske ringe. Det skal man jo gøre, ligesom alle andre.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce