0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Jan Grarup
Foto: Jan Grarup

Danske topembedsmænd rejser til Syrien

Officiel delegation ventes at undersøge, om mødre i syriske fangelejre vil lade deres børn evakuere.

FOR ABONNENTER

En delegation af topembedsmænd fra flere ministerier er inden længe på vej til Syrien. Der er tale om en delegation fra den nyligt oprettede Task Force Evakuering, som blev dannet op til påske, da et flertal i Folketinget indgik en aftale om at undersøge mulighederne for at evakuere danske børn – uden deres forældre – fra fangelejrene i det nordøstlige Syrien.

Det bekræfter flere af hinanden uafhængige kilder til Politiken, og det er ligeledes forventningen hos udenrigsordfører Naser Khader (K), der var med til at indgå aftalen på vegne af de konservative. Han understreger, at han ikke kender til de nærmere detaljer omkring rejsen.

»Det er en gruppe af topembedsmænd med forskellige kompetencer, blandt andet i forhold til det juridiske og konventionsmæssige, der skal ned og foretage individuelle vurderinger af hvert enkelt barn. Både i forhold til indfødsretsstatus og behov for hjælp«, siger Naser Khader:

»Og så er det meningen, at de ikke kun skal undersøge, men komme med modeller til, hvordan vi kan hjælpe de børn, der har behov for hjælp. Uden deres forældre. Det skal bygge på frivillighed«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce