Marianne og Jan. Deres bryllupsfoto holder stadig godt på farverne, fordi det blev håndkoloreret med fin pensel for over 50 år siden.
Jeg havde været på cykelferie på Bornholm og ville besøge min elskede klasselærer fra min barndoms lykkeligste år fra 1. til 3. klasse på Søndermarksskolen i Rønne.
Nu står jeg i indkørslen til hendes hus og balancerer med en jordbærtærte, mens jeg tænker, om jeg vil kunne kende hende. Og om hun efter 50 år kan genkende en gammel tyndhåret mand i cykelshorts.
De mødte hinanden på seminariet i Jonstrup i Lyngby, men flyttede til Bornholm, hvor Jan stammede fra, og fik vores klasse sammen. Marianne underviste i dansk, kristendom og musik, mens Jan underviste i regning på den moderne gulstensskole i et plan, der blev indviet i 1969.
