0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Finn Frandsen
Foto: Finn Frandsen

Thorning i opgør: Politiken kaldte hende for malkepige, og ifølge Berlingske havde hun kom-og-tag-mig-hår

Alt skal siges nu. Alle krænkelser. Alle sexistiske oplevelser. Det skal lede os til et punkt, hvor vi alle er enige om, at forskelsbehandling mellem kvinder og mænd foregår. Og hvor vi tilgiver os selv og hinanden, mener tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidt.

FOR ABONNENTER

Året var 2005. Helle Thorning-Schmidt kæmpede med Frank Jensen om formandsposten i Socialdemokratiet. I månederne både før og efter valget skrev Ekstra Bladets bagsideskribent Michael Jeppesen jævnligt om Helle Thorning-Schmidt.

Blandt andet, at hun ikke kunne holde en tale uden at læse direkte eller dårligt op fra et manuskript. At hun gik i »billige bondagestøvler«, at hun havde en »lille C-skål«, at hun gik i tøj med »kig til babselutterne«, at hun var »skelettet med hud på«, at hun var den »mest sexede« politiker i Danmark, og at hendes »røv« konstant sad »halvanden meter over jorden«.

Indimellem var det sjovt. Men det blev også for meget, fortæller Helle Thorning-Schmidt, der hiver episoderne frem for at minde om, hvor meget vi tolererede i en ikke så fjern fortid.

»Michael Jeppesens klummer var bygget op om, at han havde en fiktiv forelskelse i mig, hvor han kommenterede virkelig hardcore på mit udseende, min seksualitet, mine kompetencer. Det påvirkede mig meget, at der var en anerkendt konklusion om, at jeg ikke havde nogen kompetencer, og at man kunne kommentere mit udseende, som man ville«, siger hun.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce