De færreste kan huske noget om kong Hans fra deres skoletid. Måske lige bortset fra, at navnet Hans forstyrrer kongerækken af Christian’er og Frederik’er.
Men det er en stor fejl, mener marinarkæologen Brendan Foley, der bruger det meste af sin vågne tid på den danske konge: »Kong Hans havde internationalt udsyn og var opsat på at modernisere sit kongerige. Ham burde I interessere jer meget mere for«.
Brendan Foley er lektor på universitetet i Lund og har på en nordisk marinarkæologisk kongres på Vikingeskibsmuseet netop gjort status for udforskningen af krigsskibet ’Gribshunden’, som han er videnskabelig leder af.
’Gribshunden’ var kong Hans’ flagskib og gik i juni 1495 til bunds ud for den dengang danske by Ronneby i Blekinge.
