0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Jens Dresling
Foto: Jens Dresling

Ekspolitichef står frem: »Jeg er kommet uforvarende ind i det. Derfor vil jeg hellere selv sige, at det er mig«

Tidligere rigspolitichef Torsten Hesselbjerg er en af seks personer, som tidligere spionchef Lars Findsen er tiltalt for at have sagt for meget til.

FOR ABONNENTER

Der var dækket op til højtbelagt smørrebrød, da Lars Findsen 10. november sidste år havde inviteret Torsten Hesselbjerg til frokost i villaen i Charlottenlund.

De to venner og tidligere kolleger satte sig til rette ved det lange plankebord i spisestuen, hvor de i et par timer drøftede Lars Findsens karrieremæssige kvaler. Godt et år forinden var Lars Findsen blevet hjemsendt fra sin stilling som chef for Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) på grund af en meget kritisk rapport fra Tilsynet med Efterretningstjenesterne. Tre landsdommere i FE-kommissionen var nu i gang med at granske tilsynets alvorlige anklager om lovbrud i spiontjenesten. Kommissionens arbejde foregik i dybeste hemmelighed på Svanemøllen Kaserne, men landsdommerne havde fået besked på at være færdige inden for et år fra nedsættelsen, så en beretning var på trapperne, da Findsen og Hesselbjerg satte sig til frokosten.

»Jeg kan og vil ikke sige så meget nærmere om, hvad vi talte om, men i overskriftsform handlede samtalen om forløbet og processen i forbindelse med hjemsendelsen og kommissionsundersøgelsen. Hvad er der sket? Er du blevet afhørt i kommissionen? Hvad skal du lave i fremtiden? Den slags«, siger Torsten Hesselbjerg, da Politiken møder ham.

Torsten Hesselbjerg fortæller, at både han og Lars Findsen havde lagt deres mobiltelefoner i et andet rum, før de gik til smørrebrødet. Sådan var de begge vant til at gøre efter mange år i stillinger, hvor man får statshemmeligheder at vide.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce