0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Jens Dresling
Foto: Jens Dresling

Landet over er det svært at fastholde og rekruttere lærere i folkeskolen. På Tingbjerg Skole i København er biolog Sara Høst Kildegaard med 5. e på tur til mosen. Fra venstre David Cojocea, Amar Ali, og Jasin Hamod.

På Tingbjerg Skole er flere af lærerne universitetsuddannede

Folkeskolen er i stor mangel på uddannede lærere. Folkeskolen er i stor mangel på uddannede lærere. Tingbjerg Skole har for nylig ansat en uddannet biolog og etnolog til at undervise.

FOR ABONNENTER

Sara Høst Kildegaard sidder på katederet og holder to bøger op foran sig med ’Insekter i farver’ og ’Biller i farver’.

5.e på Tingbjerg Skole i København har natur/teknologi. Om lidt skal de på gåtur til Utterslev Mose.

»Vi tager bøgerne med, så kan vi kigge i dem, hvis vi finder noget, vi ikke ved, hvad er. Den ene handler om biller. Der findes rigtig mange biller, det er den gruppe af dyr, der findes allerflest af«, fortæller læreren, der er klædt i sort Fjällräven tøj og vandresko.

»Når vi kommer derned, skal I finde en mariehøne, en orm og en bænkebider og svare på nogle spørgsmål. En bænkebider er jo et af de små krebsdyr, der lever på land og ikke i vand«, smiler hun, mens utålmodigheden for at komme af sted begynder at sprede sig i klassen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce