0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:

Tobaksgiganter har fundet en ny måde at tjene penge på – det kostede fem milliarder for et firma i Vejle

Verdens største tobaksproducenter investerer milliarder i medicinske produkter, som bruges i behandling af sygdomme fremkaldt af rygning, viser undersøgelse.

FOR ABONNENTER

Vi ryger meget mindre, end vi har gjort. Indsatsen for at få os til at opgive den dødsensfarlige vane virker: I 2010 røg hver femte dansker hver dag. Nu tænder hver ottende dansker cigaretter hver dag.

Det viser rapporten ’Danskernes sundhed’ fra februar i år, som har spurgt 9.369 danskere på 16 år eller ældre. Det går samme vej i de fleste andre EU-lande og i USA: Færre og færre ryger. Det er godt nyt for alt, hvad man kan komme i tanker om, bortset fra én ting: De store tobaksproducenters muligheder for at tjene penge. Så det gør tobaksgiganterne selvfølgelig noget ved.

En af metoderne til at sikre fremtidens overskud er, at slå en ekstra klo i tobakskunderne, så de lægger penge i industriens kasseapparater, ikke en, men to og allerhelst tre gange.

Første gang, når rygeren køber cigaretter.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce