0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Finn Frandsen
Foto: Finn Frandsen

Læge: »Det kan blive en kamp at spise, hvis forvrængede sanseoplevelser får maden til at smage af råd, afføring eller sur cigar«

15 procent af befolkningen har i årtier levet med nedsat lugtesans og ringe forståelse for, hvad det betyder for deres liv.

FOR ABONNENTER

Seks ud af ti mennesker får nedsat lugte- og smagssans i forbindelse med covid-19, og rigtig mange af dem – det drejer sig om i titusindvis af de efterhånden over 215.000 smittede – har stadig problemer med at lugte og/eller smage, mange måneder efter at de ellers er blevet raske.

Det viser en undersøgelse foretaget blandt 800 patienter af læge Alexander Wieck Fjældstad. Han er lektor i lugte- og smagssans ved Aarhus Universitet og arbejder med patienter med mistet eller nedsat lugtesans ved Flavour Klinikken på Regionshospitalet Holstebro.

»Efter seks måneder døjer halvdelen af de ramte stadig med betydelige sanseforstyrrelser, og efter otte-ni måneder gælder det for 42 procent«, siger han og fortsætter:

»Det er markant, både i antal og konsekvens. Manglende eller forvrængede oplevelser af duft- og smag går nemlig langt hårdere ud over livskvaliteten, end de fleste forestiller sig«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Læs mere

Annonce