0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:

Lars Martinen har mange tatoveringer. Nu vil han for første gang prøve ekstrem kropsudsmykning

FOR ABONNENTER

Advarsel: Artiklen indeholder voldsomme billeder og video.

Skalpellen presses ned mod hudens overflade, som hurtigt giver efter for det knivskarpe blad. Blodet finder sin vej ud af kroppen og følger knivens snit gennem huden. Skalpellen føres koncentreret omkring mønsteret, som formes af buede og runde linjer. Der er en time til, at dagens scarification er færdig, og Lars Martinen kan ånde lettet op, tilfreds med sin nye kropsudsmykning, der om nogle uge danner et ar på størrelse med en knytnæve.


Lars Martinen er 45 år gammel. Han kommer fra Nordtyskland, er uddannet pædagog og har i mange år arbejdet med unge og voksne med særlige behov og handikap. Han flyttede til Danmark for 12 år siden for at bo med en tidligere kæreste.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce