0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Philip Ytournel/POLITIKEN
Foto: Philip Ytournel/POLITIKEN

Direktør for Gallup: Verden over er vi blevet mere og mere ulykkelige

Verdens befolkning er i stigende mistrivsel. Grundene er mange og meget forskellige landene imellem. Men fælles er, at politikerne har været alt for lidt interesserede i, hvordan deres borgere egentlig går og har det, siger Jon Clifton, der er ceo hos det internationale analyseinstitut Gallup og forfatter til bogen ’Blind Spot: The Global Rise of Unhappiness and How Leaders Missed It’.

FOR ABONNENTER


Det seneste årti har folk verden over oplevet markant mere stress, vrede, tristhed, fysisk smerte og bekymring end årtiet forinden. Herhjemme har vi de seneste år talt meget om trivsel blandt vores børn og unge, men hæver vi blikket, vil vi se, at problemer med stigende mistrivsel har globale dimensioner. Faktisk befinder vi os på verdensplan midt i en decideret mistrivselskrise.

Det mener i hvert fald Jon Clifton, ceo hos det internationale analyseinstitut Gallup, der siden 2006 hvert år har stillet verdens befolkning spørgsmål til, hvordan de egentlig går rundt og har det.

Problemstillingen har Jon Clifton samlet i bogen ’Blind Spot: The Global Rise of Unhappiness and How Leaders Missed It’. Og netop verdens ledere har svigtet ved ikke at tage problemet tilstrækkeligt alvorligt, mener han.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce