Det kan for tiden være svært at bedømme, om det er penge eller superlativer, som Novo Nordisk skovler ind med størst hast. Medicinalgiganten, kan man læse i nyhederne, er sendt på »himmelflugt« med sit »vidundermiddel«. Faktisk har vi at gøre med en »medicinsk kong Midas«, om hvem man i det gamle Grækenland sagde, at alt, hvad han rørte ved, blev til guld, som vi skrev her i avisen for nylig.
Men de findes faktisk derude: dem, der i stedet for en himmelflugt ser en hel borgerretighedsbevægelse styrte i grus. Som i hver recept, der langes over disken, ikke ser helbredelse, men undertrykkelse.
»Ja, det kommer delvis fra et tykfobisk sted«, siger australskfødte Kate Manne, der er lektor i filosofi ved Cornell University i staten New York i USA, om ’kuren mod fedme’. Behandlingen af diabetes er et fremskridt, understreger hun.
»Men når disse midler bliver ordineret udelukkende med henblik på vægttab, er det en del af en opfattelse af, at vi alle bør trænes til at skrumpe vores kroppe på en måde, som jeg synes skal bekæmpes. Det er opfattelsen af, at tykke mennesker æstetisk og endda moralsk og intellektuelt er underlegne, som jeg simpelthen bare ikke er enig i«.
