0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Nanna Navntoft
Foto: Nanna Navntoft

Forfalsket medicin kan indeholde kviksølv, rottegift, blyholdig vejmaling og cement. Alligevel køber danskere det

Potensmedicin fra Indien, sovepiller fra USA og study drugs fra Kina. Hver dag bestiller danskerne ulovlig medicin på nettet. Kom med på en hemmelig Interpol-aktion hvor toldere og Lægemiddelstyrelsen er på jagt efter de illegale lægemidler.

FOR ABONNENTER

En metallåge går op og lader post fra hele verden dumpe ned på et roterende gummibånd. Én efter én bliver sækkevis af papkasser og konvolutter ført ind i røntgenmaskinen. Processen bliver nøje overvåget af en uniformeret tolder ved navn Fleming. Han har blikket rettet mod de orange, grønne og blålige mønstre, der langsomt passerer fra venstre mod højre på to computerskærme.

For det utrænede øje ligner motiverne på skærmen abstrakt, moderne kunst. Men ikke for Fleming, der hidkalder en kollega med et hurtigt blik og et vink med hånden. Et tryk på en knap stopper rullebåndet, og de to kollegaer rykker hovederne tættere på skærmen. Fleming peger på en orange rektangel med to rækker af fem prikker. Kollegaen nikker.

De har fundet det, de ledte efter.

Hver dag kontrollerer Fleming og hans kolleger de varer, der bevæger sig ind over landets grænser. Det er en umulig opgave, for der er kun fire toldere på arbejde i Det Internationale Postcenter denne juni-morgen. Og kun to røntgenmaskiner, til de millioner af forsendelser, der årligt passerer gennem Københavns Lufthavn.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce