0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Jens Dresling
Foto: Jens Dresling

OL i Paris 2024: Kvindehåndbold: Slovenien-Danmark. Danmarks Althea Reinhardt og Kristina Jørgensen jubler efter kampen.

Han har deltaget i de olympiske lege flere gange end stort set alle atleterne. Sådan har han set de første 11 dage

Jens Dresling er en af landets mest erfarne fotografer og har tidligere dækket OL hele syv gange i sin karriere. Her er nogle af hans bedste skud fra dette års konkurrencer i Paris.

FOR ABONNENTER

Vi er nu mere end halvvejs ved dette OL nummer 33. Politiken er blandt andet repræsenteret ved fotografen Jens Dresling, og det er ganske få atleter i historien, der kan prale med at have deltaget i de olympiske lege lige så mange gange som ham.

Her er nogle af Dreslings bedste billeder fra de seneste ti dages konkurrencer:


Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce