0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Ivan Boll
Foto: Ivan Boll

Det har længe været det smarteste, du kunne drikke. Nu bliver det kaldt kikset

Nye trends, spisesteder og events dukker konstant op på madscenen. Ibyens David Dyrholm klæder dig på og fortæller, hvad du skal holde øje med.

FOR ABONNENTER

En af de sjoveste ting, du kan putte i munden for tiden, kommer fra kæresteparret Navin Tongmongkol og Heidi Samittiwiwat. De har for nylig åbnet Instagram-dessertbiksen Nûm Bakery, hvorfra de sælger søde sager fra det thailandske køkken til levering i hovedstadsområdet.

Her i begyndelsen som et fritidsprojekt, men med håb om at kunne åbne en ’rigtig’ butik med murstensramme og glasfront engang i fremtiden, fortæller de til Ibyen.

Hovednummeret er de bløde, søde og florlette boller med fyld af hhv. pandan-creme, kokos, taro samt umami- og let chilismagende pork floss – tørret svinekød, der rives i lange tråde, så det får en tekstur hen ad bomuldstråde. Sidstnævnte endte som min egen favorit, skulle det vise sig, efter at Samittiwiwat havde afleveret en pose med alle fire varianter ved min hoveddør. Sådan en omgang skal man betale 60 kroner for, og det er da lidt af et scoop.

Derudover laver parret også en frisk kokosis, der leveres med boller, som så kan proppes med is foruden forskellige toppings (150 kroner). Fang dem på ude på internettet for at bestille, søg blot efter @numbakeryy på Instagram.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce