0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:

Han designede Marys hvide kjole. Nu står han midt i sit næste store projekt

Først klædte han Helle Thorning-Schmidt i nedringet pink. Så stod han bag dronning Marys hvide tronskiftekjole. Og nu skal Soeren Le Schmidt designe tøj til Askepot, når det klassiske eventyr til foråret omdannes til musical.

FOR ABONNENTER

I sit afdæmpede grålige jakkesæt står han i stor kontrast til de store flamboyante kostumer, mens han smyger sig mellem mannequinerne. De markante skikkelser lyser op i den ellers nøgne systue på Christianshavn, der har udkig til gaden med store vinduer.

Kjolerne er designet til forestillingen ’Askepot The Musical’, som har premiere til foråret. Og manden bag er designer, skrædder og tv-personlighed Soeren Le Schmidt, der for nylig stod bag den hvide kjole, som dronning Mary bar til tronskiftet, og som mange danskere lærte at kende, da han i efteråret var mentor i DR-programmet ’Danmarks næste tøjdesigner’.

Vi er i hans studio på Strandgade for at få et smugkig på kostumerne til det klassiske eventyr, der altså nu bliver forvandlet til en musical. Det er dramatiker Line Knutzon, der står for manuskriptet, mens Rasmus Seebach laver musikken til forestillingen, der har premiere i Tivoli til marts.

Det er anden gang, Soeren Le Schmidt skal lave kostumer til en musical. Men egentlig er hans baggrund en helt anden. Han er uddannet skrædder og arbejdede som designer for flere danske brands, inden han i 2018 startede sit tøjmærke i eget navn.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce