0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Motaz Azaiza
Foto: Motaz Azaiza

Palæstinensisk kvinde i frustreret skrig efter et israelsk bombeangreb – andre forsøger at redde, hvad de kan, fra resterne af deres hus i Deir al-Balah, fotografens hjemby midt i Gaza-striben.. Foto: Motaz Azaiza

Palæstinensisk fotograf: »Jeg kan godt sige dig, at palæstinenserne i Gaza var mere chokerede end israelerne over 7. oktober«

Motaz Azaiza har dokumenteret Israels invasion af Gaza med rå og ufiltrerede billeder af sit eget samfund i ruiner.

FOR ABONNENTER

Hans billeder forfølger ham. Nat og dag. Altså de nye billeder, ikke de gamle.

Før 7. oktober sidste år lavede Motaz Azaiza portrætter af »helt almindelige mennesker i helt almindelige vilkår«. Bagefter – siden 7. oktober – har han set døden i øjnene. Og ikke kun gennem sit kamera.

Den unge pressefotograf har mistet 25 af sine slægtninge under krigen i Gaza. Og mistet 43.000 af sine landsmænd. Nogle af dem har han selv været med til at grave fri af bomberuiner. Gaza har været invaderet af Israel i over 400 dage.

Én dag blandt mange andre greb han som sædvanlig sit kamera og styrtede ud på gaden ved lyden af et bombenedslag. Det var hans tantes hus, der var sønderbombet. Ligene af hans slægtninge lå sprængt i stumper og stykker i brokkerne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce