0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Str/Ritzau Scanpix
Foto: Str/Ritzau Scanpix

Yang er rasende på det kinesiske kommunistparti, efter at hendes far døde af coronavirussen i Wuhan: »De er ragelse. Affald. Åndssvage politikere, som løber fra deres ansvar«

Coronaepidemien har udviklet sig til en trussel mod det kinesiske kommunistparti, fordi mange kinesere er utilfredse med myndighedernes håndtering af udbruddet. Vreden bliver ikke mindre af, at den kinesiske præsident, Xi Jinping, i næsten to uger undlod at gøre noget udadtil, selv om han bag kulisserne kendte til situationens alvor.

FOR ABONNENTER

Af frygt for repressalier vil hun kun oplyse sit efternavn, som er Yang.​

Det er blot en uge siden, at hendes 65-årige far døde af den frygtede coronavirus på et hospital i den kinesiske by Wuhan.

I telefonen taler hun med en høj og ophidset stemme. Hun er ikke bare i dyb sorg over tabet af sin far. Hun er også rasende på myndighederne i Wuhan og på topfolkene i det kinesiske kommunistparti.

»De er ragelse. Affald. Åndssvage politikere, som løber fra deres ansvar. I al for lang tid skjulte de oplysninger for offentligheden, så virusudbruddet fik lov til at sprede sig«, siger hun i den anden ende af røret fra sit hjem i Wuhan.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Læs mere

Annonce