0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Mads Nissen
Foto: Mads Nissen

Sådan gør de: Sydamerika overhaler alle og indtager vaccineførsteplads

Mangel på vacciner og dårligt lederskab i Brasilien forsinkede vaccineudrulningen i regionen, men så gik det pludselig stærkt.

FOR ABONNENTER

Det startede rigtig skidt, da coronaepidemien var ved at vælte Sydamerika. Peru havde det højeste antal døde per indbygger i hele verden, og Brasilien havde som land det næsthøjeste antal ofre efter USA.

Selv da medicinalgiganterne Pfizer og Moderna triumferende kunne bekendtgøre, at vaccinerne imod corona lå klar, var der ingen udsigt til, at de ville nå regionen foreløbig. Alligevel og trods svære odds kæmpede Sydamerika sig igennem, og da vaccinerne først blev tilgængelige, gik det stærkt.

Sydamerika er nu den region i verden, der har vaccineret flest af sine borgere, ifølge Our World in Data. Med 76 procent, der har fået mindst ét stik, og 64 procent, der er fuldt vaccineret, har man givet både baghjul til både Europa (66 procent og 62 procent) og USA (74 procent og 62 procent). De enkelte lande har tacklet situationen forskelligt, men der er fællestræk.

Dels har regionen en lang historie fyldt med vacciner mod alle mulige sygdomme og tradition for at få dem rullet ud i alle afkroge, når det virkelig gælder, dels har det været helt nødvendigt at tage imod vaccinen for befolkninger, der for flertallets vedkommende ikke bare kan blive hjemme og isolere sig, og endelig er der et nærmest totalt fravær af vaccinemodstand (bortset fra i Peru).

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce