0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Claudio Menna
Foto: Claudio Menna

Mudderskred i Ischia, Italien

Mafiaen spøger efter tragedie i Italien

10 mennesker, heriblandt flere børn, er døde efter voldsomt regnskyl i Napolibugten. Ulykken kunne måske have været undgået ved bedre vedligeholdelse af sikkerheden og overholdelse af byggeregler.

FOR ABONNENTER

Midt i et kaos af pløre neden for foden af bjerget Epomeo, står 67-årige Antonio med blå plastikposer gaffatapet stramt om sine sko og underben. Foran sit hus i den lille by Casamicciola Terme forsøger han at fordøje det overvældende syn af de ødelagte omgivelser. Bag ham er den store bunke af tilsølede møbler og andre ejendele, som han og hans familie har fisket ud af den smattede stue. Antonio og hans kone bor sammen med deres to voksne døtre og deres familier.

»Da vandet kom drønende ned ad bjerget, lå vi alle sammen og sov ovenpå. Vi blev vækket af et højt brag. Det var lyden af vores hoveddør, der blev slået åben af det kraftige jordskred«, fortæller han to dage senere til Politiken.

Nu er halvdelen af huset ødelagt, og alting i stueetagen sejler i mudder.

Men Antonios familie slap nådigt i forhold til andre familier i byen, da en voldsom regnstorm sendte en ustoppelig flod af mudder og sten 800 meter ned ad Epomeos skrænter på vulkanøen Ischia natten til søndag.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce