0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Benjamin Krog
Foto: Benjamin Krog

Sebastian Christensen avler højkvalitetskød i maven på almindelige, danske køer, der fungerer som rugemødre. Han tror, at der er en fremtid for den her type landbrug.

»Når veganere snakker om alle grundene til, at vi ikke skal have køer, er det de samme grunde til, at jeg gerne vil have køer«

En ung landmand håber, han kan lave verdens fineste kød og få danskerne til at spise mindre, men bedre kød. I hans øjne er det sådan, landbruget overlever CO2-afgifter og grøn omstilling.

FOR ABONNENTER

Han kalder køerne ved de sidste to cifre i deres øremærker: »10’eren, den lille sorte midti, og 42 til venstre for«. Nogle af køerne er store og brune, og imellem dem skutter nogle mindre, sorte og langhårede kalve sig. Sne falder roligt lodret ned omkring et halvtag, de har fundet læ under. De venter.

Det her er ikke almindelige køer på et klassisk landbrug. De fleste af dem er rugemødre for det, der skal blive til noget af verdens dyreste kød. 25-årige Sebastian Christensen håber, at han har startet et kvæglandbrug for fremtiden.

Et ungt moderne landbrug, der ikke bare kan overleve, men excellere under CO2-afgifter og grøn omstilling.

»Jeg vil gerne have, at man tænker om mit landbrug, at jeg gør det bedste for dyrene og klimaet, at jeg gør mig umage inden for de vilkår, som jeg har. At jeg er et rimeligt menneske, et fornuftigt menneske«, fortæller han.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce