Nede ved havnekajen ligger Københavns mest udskældte bygning og reflekterer solskinnet i sine store irgrønne containere af glas og stål. Det har den nu gjort i et år.
Fra fitnesscenteret inde i bygningen kan man følge med i, hvordan den kommende cykelbro, Lille Langebro, er ved at blive gjort færdig og formentlig vil føre mange flere københavnere og turister forbi Realdanias 2 milliarder kroner dyre prestigeprojekt, Blox.
Selv om Realdanias fornemmeste opgave er, »at skabe livskvalitet for alle gennem det byggede miljø«, så blev der sendt byger af ukvemsord som ’øjebæ’, ’katastrofe’ og ’misfoster’ efter Blox ved åbningen for et år siden.
Realdania håbede dengang, at kritikken lidt efter lidt ville forstumme, at København ville tage bygningen til sig. Men der er ikke meget, der tyder på, at danske medier ser på den med mildere øjne.
