0
Læs nu

Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:

Nye planer om havneudvidelse får blodet til at boble i Aarhus

Aarhus Havn ønsker at udvide for at få plads til mere industrihavn, men i byen har der rejst sig en bekymring for Aarhus Bugten.

FOR ABONNENTER

Samtidig med at københavnerne diskuterer en 300 hektar stor opfyldning i Københavns Havn, står aarhusianerne midt i en høringsfase om den planlagte udvidelse i Aarhus Bugten, og også her får udvidelserne blod i kog. Tilhængerne peger på, at Aarhus’ fremtid som stor havneby er truet uden udvidelsen. Der mangler plads, siger direktøren for landets største erhvervshavn, Thomas Haber Borch:

For kun 39 kr. om ugen kan du …

… læse denne artikel, få adgang til resten af politiken.dk og få avisen hjem til morgenkaffen de næste 10 lørdage.

Kom i gang nu

Annonce