Da Gillian Anderson i 1998 skulle posere til et billede på forsiden af det nu hedengangne feministiske magasin Jane, havde læserne af mandemagasinet FHM allerede valgt hende som ’den mest sexede kvinde i verden’. Kort forinden havde hun også vundet en Golden Globe og to statuetter fra SAG (Screen Actors Guild) for sin optræden som FBI-agenten Dana Scully i ’The X-Files – strengt fortroligt’.
Mens hun blev fotograferet, kunne hun dog ikke tænke på andet, end hvor tyk hun følte sig.
Hun fortæller, hvordan hun brugte »en kæmpemæssig del af min ungdom, altså af den tid, hvor jeg kunne – eller burde – have været så lykkelig, som man overhovedet kunne forestille sig« på at gå rundt og gruble som en besat over alle mulige ting, som hun forestillede sig var i vejen med hende.
Her og nu befinder Anderson sig i sin midlertidige lejlighed i Calgary, hvor hun er i gang med optagelserne til ’The Abandons’, en historisk western fra Netflix.
