0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Signe Lægsgaard
Foto: Signe Lægsgaard

»Jeg hjalp ham ind i verden. Jeg ville gerne have hjulpet ham ud. For min egen skyld«

Begge hendes børn var på arbejde i biografen i Field’s 3. juli 2022, da en psykisk syg mand gik igennem indkøbscentret med en riffel og dræbte tre mennesker. Et af ofrene var hendes 17-årige søn. Hendes vilde barn, der elskede at klatre i træer. Og som drømte om at komme til Japan. Nu udgiver hun sin sorgdagbog. For at åbne døren på klem ud til os andre. Men hun gør det i sin mormors navn, Esther Leuran, fordi hun stadig føler sig udsat.

FOR ABONNENTER

Egentlig havde hendes 17-årige søn ørepine, da han vågnede søndag morgen. Det var også meningen, at han skulle pakke sin splinternye rygsæk til den vandretur på Møn, han skulle på med sin søster og sin mor dagen efter.

Men han havde taget en ekstra vagt i Nordisk Films biograf i Field’s og ville gerne af sted.

»De havde et fedt fællesskab, de unger i biografen. De var ikke så gamle. 15-18 de fleste af dem«, fortæller hans mor.

Så hun lovede at pakke rygsækken for ham. Og hun og hendes mand kørte ham til stationen. Han hoppede ud af bilen, stak hovedet ind gennem vinduet og gav sin stedfar en knuckle, inden han forsvandt op ad trappen i sin gule hoodie og en bøllehat.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce