Tre millioner besøgende om året. Det satser den nye statsinstitution Humboldt Forum i Berlin på at kunne tiltrække. Til udstillinger med kunstgenstande fra de dele af verden, som ikke er Europa. Tre millioner.
Til et spritnyt museum opkaldt efter de tyske videnskabsmænd og filosoffer und so weiter, brødrene Wilhelm og Alexander von Humboldt. Til den type museum, som engang ville være gået under navnet etnologisk, men som altså i dag med et strejf af politisk nytale kaldes forum.
Forum, der vel så indikerer ’demokrati’, vibrerer af forsamlingsiver. Som et sted for offentlig diskussion?
Uanset hvad, er det præcis diskussionen, som betegner stedet indtil videre. Og kritik. Kritik af arkitekturens ufølsomhed over for historien. Og kritik af det, som vises inde i museet. Intet lader til at være gået godt.
