0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Vianney Le Caer/Ritzau Scanpix
Foto: Vianney Le Caer/Ritzau Scanpix

Paul Verhoevens seksuelle frisind er hans største hæmsko og største adelsmærke

Der er få instruktører, der elsker at provokere og chokere mere end Paul Verhoeven. Vi tegner et portræt af den spektakulært skandaløse instruktør, der gik fra at opfinde Hollands kommercielle kunstfilm til at blive en guldfugl i Hollywood, inden han blev udstødt af selvsamme miljøer. Nu er den 83-årige instruktør aktuel med sin 18. spillefilm, ’Benedetta’.

FOR ABONNENTER

Der er scenen i ’Showgirls’ (1995), hvor skrædderen Molly Abrams, den eneste sådan rigtig sympatiske karakter i filmen, bliver gruppevoldtaget af sangeren Andrew Carver og hans sikkerhedsvagter.

Og i ’Spetters’ (1980), hvor den 19-årige bondesøn Eef bliver spændt ud over en kabeltromle og får en lignende behandling fra en læderjakkeklædt bande.

Så er der også ’Black Book’ (2006) om den hollandske modstandskamp under Anden Verdenskrig, hvor den jødiske undercoveragent Rachel Stein bliver anholdt som nazisympatisør ved krigens afslutning og får hældt spandevis af tis, lort og bræk ud over sin nøgne krop.

Sådan kunne man blive ved.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Læs mere

Annonce