0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Miriam Dalsgaard
Foto: Miriam Dalsgaard

»Selv om det er svært at bevise, er jeg overbevist om det. Det er de samme, der igen og igen begunstiges«

Mange danske kunstnere mener, at nepotisme er et udbredt problem i kunstverdenen, hvor man skal netværke sig til succes. Alligevel har utrolig få oplevet det på egen krop, viser spørgeundersøgelse.

FOR ABONNENTER

I en æbleplantage på Stevns bor billedkunstneren Elisabeth Bergsøe. Langt fra Kunstakademiet i København, hvor hun blev uddannet i 1976.

Siden dengang har hun arbejdet med kunst, men ligesom mange andre danske billedkunstnere har hun måttet supplere sin indkomst med anden indtjening.

Det har været svært at leve udelukkende af kunst.

Elisabeth Bergsøe, der blandt andet har udstillet på Sophienholm og Louisiana, beskriver sig selv som en introvert person. Hun er overbevist om, at hun ville have klaret sig bedre rent professionelt og økonomisk, hvis hun havde lagt flere kræfter i at lære de rigtige mennesker i branchen at kende, som kunne have hjulpet med karrieren.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Læs mere

Annonce