Under pandemien blev Sidsel Meineche Hansen smidt ud af sin lejede lejlighed i Nordøstlondon, hvor hun havde boet i over fem år. Hendes udlejer ville sælge lejligheden, så der var ikke noget at gøre.
Det var en sårbar situation. I takt med virussens spredning og samfundets nedlukning voksede boligens betydning for Sidsel Meineche Hansen og mange andre mennesker.
»Hjemmet var blevet en stor faktor i forhold til at holde sig selv i relativ stabilitet og sikkerhed, så det var foruroligende, da jeg fik at vide, at min landlord ville sælge«, siger Sidsel Meineche Hansen.
Men som lejer havde hun ikke magt til at forhindre salget, så hun kunne ikke protestere, da en fotograf fra ejendomsmægleren kom og tog billeder af de forskellige værelser til salgsmaterialet. På billederne kunne Sidsel Meineche Hansen se sin tandbørste i tandkruset på badeværelset og sin oliekande af stål ved siden af komfuret i køkkenet.
