0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Christian Falck Wolff
Foto: Christian Falck Wolff

»Jeg bliver helt rørt over det stadigvæk«: 85-årige Jørgen Leth har fundet tilbage til sin første kærlighed

60 år efter sin første film – og første jazzfilm – er Jørgen Leth tilbage på sporet efter den lyriske, den sexede, den cool jazz i sin og Andreas Koefoeds nye film, ’Music for Black Pigeons’.

FOR ABONNENTER

Vi har aftalt, at Jørgen Leth kommer ind i salen halvvejs inde i sin film og sætter sig ved siden af mig.

Og at vi så tager den derfra.

Da han ankommer, er der kun ham og mig og Politikens fotograf i biografsalen, der er Nordisk Films egen, og vi taler, mens vi kigger videre. Leth har set ’Music for Black Pigeons’ før selvfølgelig, og jeg får flere chancer. Filmen havde premiere i torsdags.

»Det er jo sådan, det er«, lyder det fra en musiker oppe fra lærredet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Læs mere

Annonce