Pludselig en torsdag eftermiddag dukker en lille boks op på min computer med ordene »Chat with MJ«. Om lidt vil legenden over alle musikalske legender, sir Michael Philip Jagger, være inde i min computer på en zoomforbindelse fra London. Nerverne vibrerer.
Et kvarters tid senere lyder en velkendt stemme fra skærmen. Vi indleder samtalen med indtil flere høflighedsfraser, og jeg når lige at tænke, at sangeren faktisk er en utrolig velopdragen 80-årig. Så siger han:
»I’m sorry, Erik, men jeg kan faktisk ikke rigtig høre, hvad du siger«.
Min mikrofon svigter åbenbart. Febrilsk og koldt svedende trykker jeg på stort set alt, hvad tastaturet kan tilbyde. Mick ser bare lige uforstående ud. Og gentager, at han ikke kan høre mig. Bag ham hører jeg en pr-dame trække hanen tilbage på en imaginær pistol, klar til at give mig nakkeskuddet.
