Han havde med sine evner på en computer halet dokumenter og videofilm frem i lyset, som nogle af verdens mægtigste nationer og deres efterretningstjenester for enhver pris ville holde for sig selv.
Som en digital muldvarp, der skød op fra underverdenen med nye skud af oplysninger, havde han allerede som teenager levet i et uvirkeligt spændingsfelt mellem selv at søge informationer og blive forfulgt af politi og agenter overalt på kloden.
Men den nat i august 2011 sad han, den berygtede ’Siggi The Hacker’, hjemme på Island og så sit hemmelige univers styrte sammen. Politiet og efterretningstjenester på begge sider af Atlanterhavet var klar over, at han havde spillet en stor rolle i WikiLeaks – det fornemmede han tydeligt.
Som en anden discipel måtte den unge computernørd vælge mellem at angive sin Messias, Julian Assange, der som en reservefar havde taget ham til sig, eller selv gå til grunde.
