0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Thomas Borberg
Foto: Thomas Borberg

De to kunstnere Ingar Dragset og Michael Elmgreen i en yngre udgave.

De foretrak kaos i Berlin: »For der er så fucking normcore i Danmark«

Først var de kærester, så blev de et makkerpar. Nu er Elmgreen & Dragset et verdenskendt navn for de vilde kreationer, de to kunstnere fra Skandinavien skaber i et gammelt vandværk i Neukölln. I det Berlin, de stadig elsker, men også oplever er under pres lige nu.

FOR ABONNENTER

Ved et veldækket bord nede i det ene hjørne af den enorme hal sidder en asiatisk kvinde med et glas vand og glor på sin telefon. Nogle meter fra hende sidder en rødhåret dreng på knæ på gulvet og tegner nogle sorte kruseduller på et stykke papir.

Et øjeblik står jeg og stirrer forbløffet på de to mennesker, alene i den store hal. Så går det op for mig, at de trods deres overbevisende fremtoning ikke rører sig overhovedet. De er de nyeste skabninger, der er blevet til her i det gamle vandværk i Neukölln, hvor den skandinaviske kunstner-duo Elmgreen & Dragset har til huse.

Så dukker Michael Elmgreen op ved min side. Og griner over, at jeg lod mig narre af de livagtige figurer i det enorme værksted.

»Det er stadig sjovt for os at lave det her. Og det skal det være«, siger han og snakker videre, mens vi går ned i den anden ende af hallen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce