0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:

Debatten i 1770 overgik de vildeste Facebook-krigere

I anledning af 250-året for den danske trykkefrihed har tre professorer gennemgået alle de skrifter, der udkom i årene 1770 til 1773. De fandt ud af, at den moderne debat fødtes dengang, og at der ligger litterære skatte og gemmer sig til de forskere, der gider at gå i gang.

FOR ABONNENTER

I årene 1770 til 1773 erhvervede Bolle Willum Luxdorph nemlig nærmest samtlige udgivelser, der forlod en trykpresse i Danmark, og han samlede dem i 47 bind, der den dag i dag findes på henholdsvis Det Kongelige Bibliotek, Frederiksborg Slot og nu også i digitaliseret form på internettet.

Den fremsynede samler kunne allerede dengang se, at han levede midt i noget historisk. I 1770 satte kong Christian VII med stærk indflydelse fra Johann Friedrich Struensee ordet fri. Fra den ene dag til den anden gik Danmark fra at være et land med stærk censur til ikke at have skyggen af det.

Alt var pludselig tilladt.

14. september er det 250 år siden, at trykkefriheden, verdens første uindskrænkede ytringsfrihed, blev indført. Det fejrer de tre professorer ved at udgive tobindsværket ’Grov Konfækt – trykkefriheden 1770-1773’, som gennemgår den vilde tids udgivelser med tættekam.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce