0
Læs nu

Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Miriam Dalsgaard
Foto: Miriam Dalsgaard

Forfatteren har skrevet en roman Peter Løhr har fået så nært et kendskab til guldaldermaleren J. Th. Lundbye, at han kan købe hans værker til billig penge, fordi han kan spotte dem hos Bruun Rasmussen, selv om de er usignerede.

Han brød med kostskolemiljøet for at blive forfatter: »Jeg er virkelig nødt til at lykkes. Jeg er nødt til at lykkes«

Maleren J. Th. Lundbye blev Danmarks darling med sine lyse, nationalromantiske landskaber og var toppen af poppen i sin samtid, guldalderen. Peter Løhrs nye roman, ’Hulemennesket’, fortæller om det store talent, der døde under mystiske omstændigheder som blot 29-årig.

FOR ABONNENTER

Sådan begynder den ny roman ’Hulemennesket’ om en af Danmarks mest berømte guldaldermalere, Johan Thomas Lundbye, der dræbes af et geværskud som 29-årig, og hvis lig bliver slæbt afsted over en pløjemark.

For kun 39 kr. om ugen kan du …

… læse denne artikel, få adgang til resten af politiken.dk og få avisen hjem til morgenkaffen de næste 10 lørdage.

Kom i gang nu