Han er manden i midten i dansk politik. Men hvem kender egentlig Søren Pape? Hvad har skabt ham, hvad drømmer han selv om at skabe, hvis han bliver Danmarks næste statsminister?
Nej, vel? Jeg havde virkelig set frem til at læse ’Pape – hele vejen’, der er en yderst veltimet biografi om den borgerlige oppositions førstemand.
Bogen udkommer for enden af en dramatisk spændingskurve, der de seneste uger har plettet Papes troværdighed efter afdækningen af selvbestaltede ministerrejser til Den Dominikanske Republik, som hans nu tidligere ægtefælle samtidig har løjet om sin familiære forbindelse til.
Både de to forfattere og forlaget fortjener ros for at levere politisk litteratur til tiden, og det vil være forkert at sige, at der intet nyt er at hente i ’Pape – hele vejen’. Der er masser af nye randoplysninger om eksempelvis byrådsarbejdet i Viborg samt detaljer om det dramatiske formandsskifte hos Det Konservative Folkeparti, men som samlet sædeskildring bidrager biografien med forbavsende lidt.
