0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Jens Hartmann Schmidt
Foto: Jens Hartmann Schmidt

'Bedrag'-stjernen Esben Smed holder sin succes ud i strakt arm: »Det stopper sikkert lige om lidt«

Hovedroller i ’Bedrag’, ’Lykke-Per’ og en ny dansk storfilm. Esben Smed er vitterligt her, der og alle vegne lige nu. Men han ville foretrække at være stort set usynlig. Og så bliver det i øvrigt næppe ved med at være sådan, at han kan vælge og vrage mellem roller. Siger han. Forventninger forsøger Esben Smed at have færrest mulige af, fordi de altid skuffer.

FOR ABONNENTER

Indtil for få år siden kendte de færreste skuespilleren Esben Smed. Så fik han rollen som Nicky i DR’s dramaserie ’Bedrag’ og siden hovedrollen i Bille Augusts film og tv-serie ’Lykke-Per’. I dag er han en af landets mest omtalte og roste yngre skuespillere. Uden at al den virak rigtig bider på ham.

I stedet for at nyde succesen fuldt ud holder han den ud i strakt arm og kigger på den med forbehold, fordi han tænker, at den nok er ovre om et øjeblik, at han ikke har fortjent den, og at han bare bliver skuffet, hvis han begynder at tro på den.

For et par timer siden ventede han på mig på trappen foran biografen Øst for Paradis i Aarhus’ centrum. Esben Smeds kone, Line Bjørn Daugbjerg Christensen, og hendes søster, Ditte Daugbjerg Christensen, er direktører i biografen, han har nøgle til bygningen, og egentlig havde han tænkt, at vi kunne sidde i cafeen. Men det var for tidligt på dagen, til at kaffemaskinen var kommet i gang, så i stedet går vi gennem byen for at finde et andet sted at snakke.

Han bevæger sig målrettet og løfter ikke ansigtet for at få øjenkontakt med de mennesker, vi møder. På den måde er risikoen for at blive genkendt mindre.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce