Det er en svær balancegang at lave satire om sexisme og magtmisbrug. Og det blev ikke nemmere for komedieserien ’Orkestret’, da DR udsatte dens premiere i efteråret, fordi de mente, at det var upassende at bringe satire om krænkelser i DR’s symfoniorkester, mens man var i gang med en selvundersøgelse i forbindelse med sagen om strukturel sexisme i DR’s Pigekor.
Jeg frygtede da også, at der skulle gå revy i den med karikeret kulturkrig mellem klamme sexister og krænkelsesparate hystader. Noget lun og utvetydig folkehumor, som seriens idémand Adam Price har demonstreret i andre sammenhænge.
På den anden side håbede jeg, at seriens hovedforfatter og instruktør Mikkel Munch-Fals ville kaste os derud, hvor vi mister orienteringen og ikke er sikre på, hvad vi skal grine af, og hvem vi skal holde med.
Han var manden, der som nyudnævnt spillefilmskonsulent ved Det Danske Filminstitut vakte skandale ved at sige »jeg savner en nazist i dansk film« og mene det.
