0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Anders Holst Pedersen
Foto: Anders Holst Pedersen

I en kælder under Ekstra Bladet gemmer der sig brune kuverter med billeder af nøgne mindreårige piger

I JP/Politikens arkiv ligger hundredvis af billeder af mindreårige side 9-piger fra Ekstra Bladet. Det kan være børneporno, siger ekspert.

FOR ABONNENTER

I kælderen i JP/Politikens Hus på Rådhuspladsen i København står en lang række arkivskabe, som er tæt pakket med små brune kuverter. På flere af dem står skrevet navn og alder med maskinskrift.

Mette, 15 år. Marianne, 16 år.

Tina, 17 år, skoleelev.

Der findes hundredvis af dem i billedarkivet. Billeder af piger under 18, som gennem 70’erne og 80’erne, ja, helt frem til starten af 00’erne poserede nøgne som side 9-piger i Ekstra Bladet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce