0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Nichlas Pollier
Foto: Nichlas Pollier

Steffen Nielsen har boet i Borup med sin familie i fem år. Han bakker op om, at problemerne på skolen kom frem i medierne, men efterlyser, at medierne tager hensyn til de børn, hvis hverdag er centrum for en national nyhedsdagsorden. »Jeg synes, at journalisterne er for aggressivt opsøgende«, siger han.

Far bad TV 2-journalister i kassevogn foran Borup Skole om at rykke lidt væk. Deres svar ærgrer ham

I sidste uge blev Borup Skole genstand for nationens opmærksomhed på grund af en sag om krænkelser mellem elever. En uge efter undrer flere lokale sig over, om det var nødvendigt at dække sagen så massivt.

FOR ABONNENTER

Fra et vindue i det lysegule murstenshus titter et barneansigt frem. Her bliver det med nysgerrige øjne hængende, imens hoveddøren går op, og Steffen Nielsen træder ud på parcelhusvejen.

»Jeg tænker bare, at jeg går en tur med jer og lader børnene blive derinde med deres mor«, siger han.

Vi befinder os en lille kilometer fra Borup Skole, der i sidste uge blev midtpunkt for en intenst mediedækket sag om seksuelle krænkelser i indskolingen.

Steffen Nielsen bakker op om, at historien kom ud offentligt, så der blev handlet, men som far til et barn i skolens 0. klasse fik han hurtigt nok af journalister.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Læs mere

Annonce