0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:

Klimafeber – om hvorfor klimakrisen er et sundhedsproblem

Se programmet nedenfor og køb billet

Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

Er malariamyg og hedeslag hverdag i Danmark i 2073?

Bloom, Københavns Universitet og Politiken inviterer førende klima- og sundhedsforskere til et tankeeksperiment, der stiller skarpt på klimaforandringernes konsekvenser for fremtidens sundhed.

Program:

Den menneskelige klimaniche 2023–2073

Mark Maslin (UK) i samtale med Lotte Folke

Ikke for varmt, ikke for koldt, ikke for vådt, ikke for tørt – og en årlig gennemsnitstemperatur på 13 grader Celsius. Sådan lyder de klimatiske betingelser for den menneskelige klimaniche – de områder på Jorden, hvor mennesket i årtusinder har levet, dyrket land og opbygget civilisationer.

Men hvor kan vi leve og bo, når klimaforandringerne forskyder vores klimaniche og potentielt gør store dele af verden ubeboelige?

Professor i Earth System Science Mark Maslin guider os i samtale med Politikens opinionschef Lotte Folke Kaarsholm til, hvordan den menneskelige klimaniche flytter sig de næste 50 år. Samtalen foregår på engelsk.

Insekterne kommer

Flemming Konradsen & Anna-Sofie Stensgaard i samtale med Lasse Foghsgaard

Malariamyg og sygdomsbærende flåter er begyndt at se sig varme på den danske natur. Højere temperaturer og hyppigere skybrud lokker insekterne nordpå, og de seksbenede værter kan i nogle tilfælde bringe de såkaldt vektorbårne sygdomme med sig.

Går vi en fremtid i møde med flere farlige myggestik og flåtbid? Og hvordan bereder vi os på det?

Professor i global miljøsundhed Flemming Konradsen og lektor i sygdomsøkologi Anna-Sofie Stensgaard giver os et bud på, hvilke insekter og sygdomme vi for fremtiden skal være opmærksomme på, når vi tager på tur i den danske sommernatur. Moderator er Politikens videnskabsredaktør Lasse Foghsgaard.

Varmesyge

Bente Klarlund & Sebastian Mernild i samtale med Lars Igum

De seneste somre har varmen været på alles læber. Uge for uge er temperaturrekorder blevet slået, og hverken hedeslag eller varmerelaterede dødsfald hører længere til sjældenhederne – selv i Europa.

Men hvor varmt kan det blive, før menneskekroppen sættes ud af spil? Hvornår trigger varmen et hjerteanfald, og hvorfor gør høj luftfugtighed høje temperaturer endnu farligere?

Sundhedsforsker Bente Klarlund og klimaforsker Sebastian Mernild mødes i en samtale om nye varmeekstremer, overophedede kroppe og dødbringende temperaturer. Samtalen modereres af Politikens sundhedsredaktør Lars Igum.

Der var engang i 2073

Peter Adolphsen

Forfatter Peter Adolphsen har med sine ’Små historier’ og eksperimenterende romaner som ’Rynkekneppesygen’ og ’År 9 efter Loopet’ perfektioneret kunsten at skrive litterære tankeeksperimenter og fremtidsforestillinger ud fra idérige benspænd.

Til ’Klimafeber’ skriver Adolphsen en ny af sine små historier, som giver os et glimt af, hvordan verdenssundheden har ladet sig mærke af klimaforandringerne i år 2073.


Køb billet

Annonce