0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Jacob Ehrbahn
Foto: Jacob Ehrbahn

»Jeg troede, at jeg ville ende med at sidde i en kold etværelses og stirre ind i den bageste baggårdsmur«

Da Phie Ambo var 20, anede hun ikke, hvad kun skulle og var i eksistentiel krise. Så købte hun et kamera, og det blev hendes vej til at forstå verden bedre. Nu fylder instruktøren bag prisvindende dokumentarfilm som ’Gambler’ og ’Family’ 50 år.

FOR ABONNENTER

Phie Ambo har vundet priser for at rejse ud i verden med sit kamera. Men for 10 år siden besluttede hun at fokusere på klimakrisen. Det betød ikke bare, at hun siden har lavet film om naturen og genopretning af den, men også at hun ikke længere tager et fly for at arbejde. Hendes seneste film, ’Organiseret vildskab’, handler om, hvordan man gør en skov vild igen.

Phie Ambo kan godt lide at pege på løsninger på den krise, vi befinder os i.

Hun bor på Amager med sin mand, tegner og filmskaber Anders Morgenthaler, og deres yngste datter, og hun synes, at hendes liv er blevet langt, langt bedre, end hun forestillede sig, da hun var ung.

Hvilken opgave har du været gladest for i dit arbejdsliv?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Læs mere

Annonce