0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Enrico Romanzi/Valle dAosta Turismo
Foto: Enrico Romanzi/Valle dAosta Turismo

Cervinia er Aosta-dalens største skiområde med højalpint og snesikkert skiløb.

El-biler, eget bioanlæg og lokale råvarer: Skiferie i de italienske alper skal være mere grøn

En række hotelejere i Valle d’Aosta vil gøre skiferien i den lille dal med de mange alpine områder lidt mere miljøvenlig. Alpine Green Experience kalder de samarbejdet, der blandt andet omfatter el-lejebiler. Vi tager på ’ski-hop’ mellem tre forskellige skiområder.

FOR ABONNENTER

Det burde ikke blive aktuelt, for afstandene fra Torino til skisportsstederne i dalen er under den opgivne opladnings rækkevidde. Men bilen er fyldt – tre personer plus den omfangsrige bagage, som en skiferie kræver, så måske koster det ekstra energi at komme op gennem de mange hårnålesving til vores første stop: Cervinia, et af Aosta-dalens mest kendt skisportsområder.

»Nej, den er frisk«, udbryder chaufføren begejstret om bilen, mens vi suser på motorvejen A5 ind i Aosta-dalens østlige ende. Motorvejen går hele vejen gennem dalen og deler sig i to omkring regionshovedstaden Aosta. Herfra går en vej til Schweiz gennem Skt. Bernard-tunnelen og en til Frankrig gennem Mont Blanc-tunnelen.

Vi skal nu ikke så langt. Længe inden vi når hovedstaden, som ligger midt i den godt 100 kilometer lange Aosta-region, drejer vi mod nord.

Aosta er den mindste af Italiens 20 regioner, men den største, når det gælder skisport, siger de selv i den officielt tosprogede dal. Her tales både italiensk og fransk, og alle vejskilte er på begge sprog.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Læs mere

Annonce