0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Katy Gomez Catalina/www.tpoty.com
Foto: Katy Gomez Catalina/www.tpoty.com

Batwa pygmæ-stammen blev forvist fra deres oprindelige territorier og lever nu ved Mutanda-søen i Uganda under elendige forhold og i omgivelser, som er svære at forstå og tilpasse sig.

Årets bedste rejsefotograf bruger kameraet som rejsekammerat

Katy Gomez Catalina synes, at rejseoplevelsen bliver mere intens, når hun fotograferer. Nu har amatørfotografen med sin sort-hvide billedserie vundet titlen som Travel Photographer of the Year 2019.

FOR ABONNENTER

Hendes billedserie er udvalgt blandt cirka 20.000 billeder, der blev sendt ind til TPOTY af både professionelle og amatører fra 144 lande. Dommerne kaldte vinderseriens billeder for atmosfæriske, følsomme og meget forskellige.

Katy Gomez Catalina har deltaget i konkurrencen andre år, og har blandt andet via konkurrencen udstillet sine billeder ved London Bridge Exhibition og en international fotofestival.

»Der er ikke mange chancer for som fotograf at nå ud med dine billeder til mere end to millioner mennesker, men Travel Photographer of the Year er en af dem. Det er nok det mest værdifulde ved denne pris: at kunne dele dit arbejde med andre og skabe en følelsesmæssig kontakt med dem via dine billeder. Nogle gange er skæbnen på din side, og denne gang ser den ud til at være på min«, sagde Katy Gomez Catalina og sendte en kæmpe tak for prisen til Travel Photographer of the Year.

»Jeg havde aldrig troet, at det kunne ske«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce