0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:

Glem alt om marcipan, når du besøger Lübeck

Lübeck er ikke kun julemarked, middelalder og marcipan. Men også en cool universitetsby med veganske cafeer, musik, yoga og et udendørsliv med fest og motion langs floder og kanaler.

FOR ABONNENTER

Flixbussens fem timers kørsel fra København har stoppested ved siden af byporten Holstentor (1 på kortet længere nede) i Wallstrasse, lidt som i Wall Street i New York. Og man kan med lidt god vilje sige, at Lübeck er Tysklands Manhattan.

Det mener i hvert fald Unesco, der har udnævnt byplanlægningen til verdensarv, fordi man her for første gang havde en by, der ikke voksede spontant frem, men var planlagt i detaljen af middelalderens hovedrige købmænd.

Lübecks gamle by ligger på en ø mellem kanalerne fra to floder, Trave og Wasenitz, som Manhattan ligger mellem East River og Hudson. Og der er kun 15 kilometer til Østersøen, hvilket gjorde byen central i det vigtige Hanse-samarbejde som fra 1100- til 1600-tallet gjorde byen til det, man på nudansk kalder en hub.

Vi tog en tur til Lübeck i november, lige inden julemarkedet, for at se alt det andet, byen har at byde på med studenter, restauranter, filmfestival og masser af vand og grønne omgivelser.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce