0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Christopher Hanewinckel/Ritzau Scanpix
Foto: Christopher Hanewinckel/Ritzau Scanpix

Modsat i NBA er spillerne i NFL langt mere uenige i politiske spørgsmål.

»Det er djævelsk«: Udelukket spillers angreb understreger, hvorfor den knælende protest er ved at dø

NFL-spillerne løb aldrig videre med den depeche, som NBA-spillerne rakte dem i august, da politidrab på sorte amerikanere fik flere end 200 atleter til at boykotte deres kampe.

FOR ABONNENTER


Basketballspillerne fra NBA-holdet Milwaukee Bucks startede 26. august 2020 en bølge, der ikke var set magen til i nordamerikansk sport.

I stedet for at spille deres slutspilskamp mod Orlando Magic blev de i omklædningsrummet. De gjorde det efterfølgende klart, at de boykottede kampen i protest mod politidrabet på den sorte mand Jacob Blake, der blev skudt i Kenosha, Wisconsin.

»De seneste dage har vi set den forfærdelige video med Jacob Blake, der blev skudt i ryggen 7 gange af en betjent i vores hjemstat, Wisconsin, samt øvrige skyderier mod demonstranter i den efterfølgende periode. På trods af vores opråb om forandring er der ikke sket noget. Derfor kan vores fokus i dag ikke være rettet mod basketball«, udtalte Sterling Brown og George Hill på vegne af deres holdkammerater, da Bucks-spillerne trådte ud af deres omklædningsrum og stillede sig op foran journalister og kameralinser.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce